MF-RX375/72-0
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MF-RX375/72-0
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.05 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : MF-RX/72
Lead Spacing : 10.2 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 3.75 A
Trip Current : 7.5 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 3.75A 72V 0.03ohm Hold 3.75 Trip 7.5