DS1308U-18+
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
DS1308U-18+
Part Number : DS1308U-18+
Manufacturer : Maxim Integrated
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : DS1308U-18+.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : DS1308U-18+ More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Schedule B : 8473300002
Memory Size : 56 B
Case/Package : UMAX
Number of Pins : 8
Min Supply Voltage : 1.71 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Clock/Timing - Real Time Clocks
Qty : 2582 In Stock
Applications : Data center & enterprise computing Home theater & entertainment Mobile phones
Interface : I2C
Date Format : YY-MM-DD-dd
Time Format : HH:MM:SS
Logic Function : Clock
Max Supply Voltage : 5.5 V
Operating Supply Voltage : 1.8 V
Min Operating Temperature : -40 °C